Працевлаштування переселенців: статистичні дані та юридичні аспекти

Man sitting in a restaurant and reading a newspaper

Громадська організації «Центр зайнятості вільних людей» провела дослідження щодо рівня безробіття серед внутрішньо переміщених осіб, та разом «КримSOS» розробила детальні інструкції щодо отримання статусу безробітнього, особливостей працевлаштування та відкриття власної справи для переселенців.

Щодо рівня безробіття.

Рівень безробіття в Україні в 2015 році, за даними Державної служби статистики, склав 9,5%. Згідно з результатами дослідження ГО «Центр занятості вільних людей» (далі – ЦЗВЛ), рівень безробіття серед клієнтів, які звернулись до організації в 2015 році, становить 21% (клієнти, які не працювали, але шукали роботу і були готові розпочати працювати).

Серед безробітних клієнтів ЦЗВЛ, як і для більшості безробітних українців, поширене тривале безробіття – 53% безробітних клієнтів ЦЗВЛ не можуть знайти роботу більше року, 17% – більше 6-ти місяців.

Сфери зайнятості.

 

Найбільші шанси знайти роботу після переселення були у людей, які раніше працювали в сфері IT, освіті (науці) або на виробництві. Кожен другий з них знайшов постійну роботу на новому місці проживання.

Нерегулярна зайнятість характерна для працівників ЗМІ, видавництв і поліграфії (100% респондентів зайнятих в цій сфері), юриспруденції (68%) і транспорту (50%).

При цьому кожному другому клієнту їхньої організації довелося змінити сферу зайнятості після переселення. Крім того, кожен другий працюючий після переселення займає нижчу посаду. Тільки 38% клієнтів залишаються на аналогічній посаді.

 

Способи пошуку роботи.

 

За результатами дослідження ЦЗВЛ, рівень безробіття серед тих, хто вважає Службу зайнятості ефективним помічником у пошуку роботи, один з найвищих 28%. На другому місці в такому рейтингу неефективності оголошення на вулицях, в транспорті та громадських місцях (25%), на третьому пошук роботи через родичів або друзів (24%).

Найефективнішими способами пошуку роботи, виходячи з рівня безробіття клієнтів, є звернення до недержавних організації, які займаються пошуком роботи (рівень безробіття клієнтів становить 19,8%), спеціалізовані газети і журнали (19,5%), спеціалізовані сайти в інтернеті (19,0%).

 

Більше статитистики щодо безробіття та працевлаштування переселенців читайте в ДОКУМЕНТІ. У ньому Ви також знайдете:

  • список документів, які необхідно надати для отримання статусу безробітного у центах зайнятості та реєстрації;
  • умови застосування спрощенної процедури отримання статусу безробітного;
  • порядок призначення та розміри допомоги по безробіттю;
  • роз’яснення щодо компенсації роботодавцю за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб та порядок її оформлення;
  • перелік категорій громадян, які мають додаткові гарантії в сфері працевлаштування;
  • практичні питання ведення підприємницької діяльності (припинення, закриття ФОП, зміна місця знаходження, початок власної справи).

 

Матеріали підготовлено  за підтримки “Української ініціативи з укріплення суспільної довіри” (UCBI), що фінансується “Агенством США з міжнародного розвитку”.